Izrādās, ka tas ir iespējams, un nemaz nav tik sarežģīti. Šo iespēju jau biju atklājis kaut kad pagājušā gadā, bet tā arī nebija sanācis par to uzrakstīt. Brīdinu, ka šis tas būs jāpalasa krieviski, jo ir vienkārši slinkums tulkot, kā arī bail, ka kaut ko nesajaucu. Ceru, ka lielākā daļa no jums krievu valodu saprot.
Lai veiktu skaļruņa T-S parametru noteikšanu mājās būs nepieciešamas dažas lietas. Pamatā dators. Minimālās prasības 486 procesors (varot pat ar 386) un labāks, nepieciešama full duplex (vienlaicīgi var atskaņot un ierakstīt) skaņas karte, MS Windows 95 vai labāks.
Nepieciešama arī īpaša programma Speker Workshop (1,41MB), ko izstrādājis Audua Incorporated. Faktiski ar programmu var veikt vēl daudzas citas darbības mērīt pretestību gan aktīvo gan reaktīvo, t.i. arī kapacitāti un induktivitāti, skaļruņa AFR (ar atbilstošu mikrofonu), harmoniskos kropļojumus. Var projektēt akustisko noformējumu un pasīvos filtrus. Protams programma nav nekāds brīnumlīdzeklis, bet izstrādātāji sola precizitāti līdz 1%, dažos mērījumos pat līdz 0,03%.
Vēl būs jāuzlodē vienkāršā shēmiņa, no vadiņiem un vienas pretestības. Vajadzēs arī slēgto kasti ~10l tilpumā. Var arī pamēģināt skaļruņa difuzoram piestiprināt kādu nelielu svariņu, bet tā, lai to pēc tam var noņemt. Pēdējo variantu es vēl neesmu izdomājis, kā efektīvi varētu realizēt. Sakumā arī vajadzēs multimetru.
Ņemot vērā, to, ka programma ir bezmaksas, mērījuma shēma izmaksās ne vairāk par 5Ls, nepieciešamo datoru mūsdienās var dabūt pat zem 100Ls (vienīgi ar tādu būs grūtāk veikt precīzākus mērījumus), tad salīdzinot ieguldītos līdzekļus un mērījumu precizitāti, neko labāku nevaram vēlēties.
Kā visu salodēt, savienot, noregulēt un mērīt, lasiet šeit , vai programmas helpā, tikai tas ir sarežģīts. Tā raksta autors izteicās, ka no tā helpa nemaz neesot sapratis, kā ar to programmu apieties, bet to jau Jūs paši izlasīsiet. Faktiski arī es visu veicu pēc tā raksta.
Pats pastrādāju nedaudz ar to programmu, un sapratu, ka nemaz nav nepieciešama tik sarežģīta shēma, kā autora rakstā. Tāda būs nepieciešama, ja izmantosiet pastiprinātāju. Pilnīgi pietiks ar pašu vienkāršāko shēmu, kāda dota programmas helpā, sākumā jau nu noteikti. Es tādu arī uztaisīju, no vienas 10omu pretestības, 1m gara skaļruņa vada, diviem krokodiliem un viena lineārā vada, kam abos galos ir tā saucamie minidžeki(spraudņi, kas der skaņas kartei). Šo lineāro vadu pārgriezu uz pusēm, pa vidu tam atbilstoši shēmai ielodēju pretestību un skaļruņa vadus ar krokodiliem galā. Daļu no vadiem vēl notinu ar alumīnija lenti (pret trokšņiem), un pa virsu tai vēl izolācijas lenti, lai būtu mehāniska aizsardzība, jo tā alumīnija lente ir diezgan trausla.
Tāds man izskatās rezultāts

Nedaudz par mērījumiem. Faktiski par parametru noteikšanu, kad ir jau samērīta skaļruņa pretestība gan brīvā gaisā gan slēgtā kastē. Izvēloties skaļruni, paņemot Driver->Estimate driver parameters un nospiežot OK, man visu laiku meta ārā kļūdu, ka nevar tos parametrus noteikt. Izrādījās, ka nepieciešams atķeksēt Use range, un diezgan ierobežot to diapazonu ne tikai no augšas, bet arī no apakšas. No apakšas nedrīkst droši vien īpaši pietuvoties skaļruņa rezonanses frekvencei. To jūs redzēsiet no skaļruņa pretestības līknes brīvā gaisā. Uz līknes tas būs ievērojams pacēlums pie noteiktas frekvences.
Novēlu veiksmi. Ja būs jautājumi, tad, protams, mēģināšu atbildēt. Es gan ar to programmu atkal kādu laiku neesmu darbojies. Faktiski esmu noteicis parametrus kādiem trīs skaļruņiem, kā arī pamērīju kondensatora kapacitāti un filtra spoles induktivitāti.