MobileAudio.lv!


Sadaļas


Diskusijas
Pēdējās 10 ziņas

Lietotāji
Reģistrācija:
Lietotājs:
Parole:
Aizmirsi paroli?

  
Galvenā
Raksti
Čats
Diskusijas
Sludinājumi
Galerija
Profils
Pēdējie 10 raksti.

Bituma lente kā vibroizolācija

Vairāki auto audio amatieri kā vibroizolāciju sākuši lietot bituma lentas. Tās ražo dažādas firmas. Lente paredzēta hermetizācijai – metāla jumtiem, notekcaurulēm utml.

Apskatīsim firmas RUBEROID izstrādājumu, un salīdzināsim to ar speciāli izstrādātu vibroizolāciju no STP, modelējot tām dažādus apstākļus.
RUBEROID piedāvā šo lentu dažādos izmēros, platākas un šaurākas. Viens no variantiem ir 15cm plata un 10m gara lente rullī (protams) pa 11,52Ls (tur kur pirku es), t.i. 7,68Ls/ m2. Tās biezums ir ~1mm. Pamatbiezumu sastāda bituma kārta, kuru no vienas puses pārklāj plāna alumīnija kārtiņa. Lente ir pašlīmējoša. Lipšanas spējas ir ievērojamas, jo pēc pielīmēšanas to ir grūti noraut, pie virmas vietām paliek gabali. Līpošajai virsma, kad lenta ir rullī, virsū ir polietilēna aizsargkārta, lai rullis nesaliptu kopā. Arī šī aizsargkārta, ja to kārtīgi piespiež, kārtīgi pielīp. Te varētu rasties sarežģījumi ar lentas izmantošanu, ja nejauši rullis tiks saspiests. Lentai ir neliela bitumam raksturīga smaka, bet tiešām neliela, jo jūtama tikai pieliekot degunu pie pašas lentas.
STP materiāls nāk loksnēs pa 0,6m2. Loksnes mazumtirdzniecības cena 7,5Ls, t.i. 12,5Ls/ m2. Loksne sastāv no plānas, bet ievērojami biezākas kā RUBEROID, alumīnija kārtas un ~1mm biezas, jēlgumijai līdzīgas masas, kārtas. Līpošā virsma aizsargāta ar papīru, ko viegli no tās atdalīt. Materiāls arī ir pašlīmējošs. Līp vājāk kā bituma lenta, bet pilnīgi pietiekoši. Pēc uzlīmēšanas to var arī salīdzinoši viegli noraut nost, tā ka pie virsmas nekas nepaliekas. Vismaz man tā izdevās.
Līmējot šos materiālus uz virmas, STP izstrādājuma ir vēl viena priekšrocība, tas ir elastīgāks – vieglāk to uzlīmēt uz nelīdzenas virsmas. Uz īpaši nelīdzenas virsmas vieglāk varētu būt līmēt bituma lenti, jo tā nāk jau strēmelēs, t.i. to vieglāk sadalīt mazākos gabalos. Turpretī STP materiāls vieglāk griežas, jo tas ir mīkstāks, kā arī tas neatstāj pēdas uz naža asmens (bitumu). STP materiālam ir arī tā priekšrocība, ka to vieglāk uzklāt uz lielām virsmām, nav jāveido daudzas šuves. Uz mana auto durvīm pietika faktiski ar vienu salaidumu, un tas ir auto ar salīdzinoši lielām durvīm. Auto ar 4 durvīm, iespējams, ka visu durvju virsmu var noklāt ar vienu loksni, bez stiķiem.
Tātad eksperimenti.
Izolācijas līmenis. Mēraparāts - cilvēka auss, diemžēl subjektīvs. Uzlīmējot vienu kārtu, labāks noteikti ir STP. RUBEROID iespējams, ka būtu jālīmē divās kārtās, jo tas kā nekā ir plānāks, un savā ziņā arī cietāks pie tās pašas temperatūras.
Termoizturība. Pakarinām nelielu materiāla gabalu gaisā un sildām ar tehnisko fēnu no ~0,5m attāluma ar pirmo ātrumu (izejā ~3000C ). Bituma lente pirms tam atradās istabas temperatūrā. Bituma lente sāk pilēt pēc ~60s. Nedaudz jau drakonisks tests, bet ātra rezultāta iegūšanai pats labākais. Būtu vasara, varētu pārbaudīt reālos apstākļos. Pozitīvais faktors, ka pie šādas temperatūras lente nesāka īpaši vairāk smirdēt. Tātad vismaz nepatīkamām smakām salonā nevajadzētu būt.
Lai vairāk pietuvinātos reāliem apstākļiem, sildīju arī lentu ar 2kW elektrisko sildītāju, kurš dod vairāk kā 500C (maksimālais pieejamā termometra mērīšanas diapazons), bet mazāk noteikti kā 1000C, jo roku ilglaicīgi var noturēt plūsmā (pamēģiniet ielikt roku vārošā ūdeni, bet rēķinieties ar ārsta apmeklējumu) . 15min laikā bituma lente negatavojās pilēt, lai gan palika ļoti mīksta. Līdz ar to var cerēt, ka nekas pa durvju virsmu nenotecēs.
Tālāk ievietojam lenti ledusskapja saldētāvā (~ -100C). Lente loģiski paliek ievērojami cieta (10cm strēmele neliecas savas masas iedarbībā), praktiski vairs nelīp, līdz ar to pie šādas temperatūras vibroizolācijas spējas krasi samazinās. Loģiski, ka pie zemām temperatūrām nevajadzētu arī šo lenti līmēt. Temperatūrai vajadzētu būt vismaz +100C . Ja to kārtīgi pielīmēsiet tad tā nost nekritīs, arī pie mīnusiem.
To pašu arī izdarām ar speciālo izolācijas materiālu.
Pie maksimālās temperatūras no materiāla nekas netaisījās pilēt arī pēc 10min. Parādījās tikai nelieli gaisa burbuļi, kuri noteikti rodas starp alumīnija kārtu un mīksto materiālu. Smaka arī nekāda neizdalījās.
Testā ar parasto sildītāju neradās pat gaisa burbuļi.
Saldētavā materiāls palika nedaudz cietāks, bet saglabāja mīkstumu, līdz ar to izolācijas spējas, un nelielu liptspēju. Tas gan nenozīmē, ka to var līmēt arī pie zemām temperatūrām. Līmēšanu vajadzētu veikt vismaz pie tiem pašiem +100C.
Kopsavilkums

 

Ruberoid Aluminium
Flash Band

STP

Vibroizolācijas spējas (vienai kārtai)

4

8

Vibroizolācijas spējas pie -10C0

2

7

Karstumizturība

3

9

Liptspēja

8

8

Ieklāšanas vieglums

9

9

Specifiska smaka

9

9

Cena

9

7

Kopā

44/70

57/70


Vērtēts 10 ballu sistēmā.
Secinājumi
Lētāks ir RUBEROID izstrādājums, bet, lai nodrošinātu tādas pašas izolācijas spējas kā STP, to visticamāk būs jālīmē 2 kārtās, un tad jau pasākums sanāk dārgāks. RUBEROID arī ievērojami zaudēs savas spējas pie zemām temperatūrām. Ar smakām karstā laikā nevajadzētu būt sarežģījumiem. Turklāt STP ir arī līdzīgs materiāls šeit apskatītajam, tikai bez alumīnija kārtas, un loģiski lētāks. RUBEROID varētu izmantot bagāžniekam, grīdai, bet durvīm, it sevišķi, ja tajās ir skaļruņi, vajadzētu tomēr izmantot speciālu materiālu.

P.S. Oficiālais izplatītājs par šo materiālu neko nav maksājis, tā ka cerams tests būs sanācis diezgan objektīvs. Ja dodaties pirkt STP izstrādājumu, ko es iesaku darīt, mēģiniet kaulēties, ir iespējams dabūt ievērojamas atlaides. Var mēģināt atsaukties uz mObileaudiO, iespējams arī tas palīdzēs.

juriz

Iesūtīja juriz, 2003-11-06 19:53:43 (apskatīts: 33024 reizes).

Komentāri par šo rakstu: Atslegti
  
Balsošana
Vai Jums "Patreiz online"

Rāda tikai Jūs (kiwi, salabo!)
Rāda arī citus


Galerija

MA pirts 01/11/2008
Visas galerijas

Sludinājumi
Visi sludinajumi...

Vortāla ielāde aizņēma 0.0530 sekundes.